77 років потому. США повернули Україні картину, викрадену під час Другої світової війни - Cтиль життя

Подія: Вчора, 19 лютого, Сполучені Штати Америки передали Україні картину художника П’єра Луї Гудро "Закохана пара", яку в 1943 році нацисти викрали із музею в Києві.

Об этом сообщает Роспрес


Деталі: Полотно повернеться до Київського національного музею Ханенків, де воно зберігалося від 1925 року і до моменту викрадення під час відступу нацистів у 1943 році. Після закінчення війни у серпні 1948-го спеціальний радянський комітет включив картину до переліку зниклих. І ось вчора особисто Білл Гейл, заступник керівника офісу ФБР в Нью-Йорку, передав цей твір мистецтва міністру закордонних справ України Вадиму Пристайку. Робота Гудро вже перебуває в Постійному представництві України і ООН. Там "Закохана пара" пробуде до отримання всіх необхідних для її ввозу дозволів.


В МЗС заявляють, що дипломати разом зі співробітниками музею домагалися повернення викраденої картини упродовж семи років. Для цього навіть збирали докази, які свідчили б, що ця робота справді перебувала в музеї до грабунку. Крім записів в інвентарних книгах, музей надавав фотографію, на якій видно, де саме експонувалася картина. До речі, після повернення музей Ханенків планує розмістити полотно на тому самому місці.


Полотно "Закохана пара", ще відоме як "Сімейний портрет" або "Закоханий погляд", художника П’єра Луї Гудро до 1993-го полотно вважали втраченим, адже про нього не було жодних відомостей. У 1993-му торговець антикваріатом купив полотно в Міссурі і передав в аукціонний будинок у Нью-Йорку. На початку 2013-го його виставили на торги. Розміри картини — 59,7 сантиметрів на 77,5 сантиметрів, а стартова ціна була вказана на рівні 5 тисяч доларів. За даними Mutual Art, роботи французького митця кілька разів виставлялися на аукціон за цінами від 1,5 до майже 17 тисяч доларів.


У повідомленні перед торгами відзначалося, що картина до цього часу зберігалась у приватній колекції в Лондоні, а пізніше у приватній колекції у Массачусетсі. Заступник керівника офісу ФБР у Нью-Йорку відмовився назвати журналістам прізвища колекціонерів, лише зазначив, що вони добровільно повернули картину законним власникам, коли дізналися про те, що вона була вкрадена. Поверненням викрадених картин у ФБР займається спеціальний департамент, агенти якого мають дуже тісні зв’язки з провідними аукціонами світу та активно з ними співпрацюють.


Коментарі: "Часто, коли ми знаходимо картини, які були викрадені, то перш за все звертаємося до нового власника, пояснюємо ситуацію та просимо повернути роботу. Майже завжди вони це роблять безкоштовно, адже просто хочуть вчинити правильно. Для справжніх колекціонерів питання репутації важить дуже багато", — пояснив бажання колекціонерів повернути картину Білл Гейл.


"Перший крок зроблено, далі ми маємо завершити бюрократію, і отримати спеціальні митні документи, щоб була можливість перевезти картину в Україну офіційно. Я сподіваюся у нас буде окрема виставка, на якій ми покажемо цю картину, щоб люди могли дізнатися її історію", — розповів "Голосу Америки" міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.


Що було раніше: На початку січня 2020 року США вже передали Україні картину українського художника Михайла Паніна "Таємний від’їзд Івана Грозного перед опричниною", яку вивезли з Дніпра під час німецької окупації.


Джерело статті: “https://expres.online/ctil-zhittya/77-rokiv-potomu-ssha-povernuli-ukraini-kartinu-vikradenu-pid-chas-drugoi-svitovoi-viyni”