"Кожен народ розуміє лише свій біль". Реакції на дипломатичний конфлікт між Ізраїлем та Україною - Подробиці

Подія: Ізраїль звинуватив Україну в антисемітизмі, засуджуючи практику публічного вшанування діячів українського національно-визвольного руху першої половини ХХ століття, зокрема, Степана Бандери. МЗС назвало такі випади безпідставними.


Деталі: Посольство Ізраїлю в Україні на своїй сторінці у "Фейсбуці" висловило занепокоєння, що "особи, відповідальні за вбивство євреїв під час Голокосту та в погромах, а також антисемітські ідеологи Українського національного руху останнім часом стали предметом публічного вшанування в Україні". Ізраїльське міністерство закордонних справ, як йдеться у повідомленні, висловлює засудження цих явищ.


МЗС України у відповідь на звинувачення Ізраїлю заявило, що "Україна рішуче засуджує будь-які форми нетерпимості та антисемітизму, а органи влади на всіх рівнях докладають зусиль для боротьби з їх проявами". У міністерстві наголосили, що дискусії у цій сфері повинні тривати на рівні істориків і експертів, а не політиків.


Коментарі: Засновник проекту "Аеророзвідка" та ексрадник начальника Генштабу ЗСУ Натан Хазін у коментарі "Радіо Свобода" пояснив своє бачення проблеми. Військовий вважає, що Україна докладає недостатньо зусиль для ретельного вивчення національно-визвольного руху ХХ сторіччя і для роз’яснення громадськості ролі його провідників. Тому в інформаційному просторі частіше можна натрапити на інтерпретації тих подій радянськими пропагандистами та їхніми російськими послідовниками. "Маємо розуміти, що втрати єврейського народу у Другій світовій війні були великими. Також маємо розуміти, що в радянські часи український національний визвольний рух змальовували як антисемітський, що сподвижники Бандери знищували євреїв. Ми знаємо і розуміємо, що були й інші люди, що чимало євреїв воювали пліч-о-пліч з вояками УПА. Це питання істориків України, держави взагалі, — зробити таким чином, щоб роз’яснити, що український визвольний рух не був антисемітським", — зазначив Хазін.


Правозахисник, член-засновник Української Гельсінської групи Мирослав Маринович додає, що Ізраїлю просто бракує розуміння ситуації в іншій країні і бажання стати на місце іншого народу. "Сам Ізраїль у своїй історії вдавався і до актів тероризму, і до жорсткої боротьби з Британською імперією за своє визволення. Він вважає, що ця боротьба була виправдана тим, що їм не давали проголосити свою державу <...> Кожен народ розуміє свій біль, але не розуміє болю іншого народу".


Що було раніше: 24 грудня 2019 року Львівська обласна рада ухвалила постанову, що передбачає виділення у 2020 році державних коштів для вшанування пам’яті Андрія Мельника, Івана та Юрія Липи. Згодом, 1 січня, в Києві відбулася традиційна хода, присвячена 111 річниці від дня народження Степана Бандери. На будівлі КМДА вивісили банер із його зображенням.


А уже 2 січня посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон та посол Польщі в Україні Бартош Цихоцкі оприлюднили спільну заяву, у якій висловили обурення, що вшанування людей, які "активно пропагували етнічні чистки" є образою і "призводить до протилежного бажаному результату в боротьбі з антисемітизмом і процесі примирення наших народів". Також дипломати назвали полковника армії УНР Андрія Мельника "нацистським колаборантом", громадського і політичного діяча Івана Липу "ксенофобським, антисемітським та антипольським письменником", а його сина Юрія "творцем расистської теорії української раси".


Джерело статті: “https://expres.online/podrobitsi/kozhen-narod-rozumie-lishe-sviy-bil-reaktsii-na-diplomatichniy-konflikt-mizh-izrailem-ta-ukrainoyu”